FAQ – ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Máteli nějaký dotaz, je možné, že zde naleznete odpověď. Pokud byste zde
nenalezli odpověď na váš dotaz, neváhejte se na nás obrátit. Veškeré dotazy
rádi zodpovíme.
Co značí jednotka výkonu Wp (wattpeak)?
Špičkový elektrický výkon fotovoltaický panelů a fotovoltaických elektráren je udáván v jednotkách wattpeak (Wp) resp. kilowattpeak (kWp). Slovo „peak“ znamená anglicky špička nebo vrchol. Jde o maximální výkon, který solární panely produkují během měření v osvitové komoře při standardních testovacích podmínkách (STC). Špičkový výkon ve Wp je uvedený na štítku každého panelu.
Jak převádět kWp na kWh?
Pro podmínky České republiky se obvykle používá zjednodušený výpočet: fotovoltaická elektrárna o výkonu 1 kWp vyrobí za rok 1000 kWh elektrické energie (po odečtení ztrát na konverze a vedení). Fotovoltaická elektrárna o špičkovém výkonu 10 kWp vyrobí ročně přibližně 10 MWh elektrické energie.
Jak se měří výkon fotovoltaických panelů?
Výkon FV panelů se mění v závislosti na aktuálním osvitu. Proto se jejich výrobci dohodli, že sjednotí podmínky, při kterých budou měřit špičkový výkon. Definovali standardní měřící proceduru označenou jako STC (Standard Test Conditions). Měření výkonu panelu při STC se provádí v osvitové komoře pomocí zdroje světla o výkonu 1000 W/m2 a intenzitě 109 870 lux při teplotě 25 °C. Zjednodušeně lze říci, že fotovoltaický panel dává špičkový elektrický výkon uvedený na štítku při osvitu, který odpovídá přímému ozáření během jasného letního dne.
Jaké jsou hlavní součásti fotovoltaické elektrárny?
Solární systém musí obsahovat fotovoltaické panely, montážní systém pro ukotvení panelů na střechu budovy, zabezpečení proti úderu blesku a kabeláž. Dále je nutný střídač (měnič) napětí. Střídač může mít jednofázový výstup 230 V nebo třífázový výstup 400 V. Další komponenty síťových systémů jsou jističe a elektroměry pro evidenci vyrobené a dodané elektřiny. Součástí hybridních elektráren jsou i baterie pro ukládání energie pro pozdější využití. Hybridní střídače pro svoji správnou funkci potřebují tzv. smart meter, který měří odběr a dodávku do sítě. Podle dat ze smart meteru hybridní střídač pozná, zda má v danou chvíli nabíjet nebo vybíjet baterii.
Co je to solární střídač?
Solární střídač, též nazývaný měnič nebo invertor, je důležité zařízení, které mění stejnosměrný proud ze solárních panelů na proud střídavý, použitelný v domácnosti nebo v elektrické síti. Střídač je klíčová součást solárních elektráren. Řídí výrobu energie z panelů a sleduje napětí a frekvenci v síti. Bez střídače bychom nemohli využívat solární energii v běžných elektrických rozvodech. Hybridní solární střídače navíc dokážou ještě nabíjet a vybíjet baterie.
Co znamená, když je střídač asymetrický?
Symetrie resp. asymetrie je funkcionalita u třífázových hybridních střídačů. Symetrický střídač rozděluje výkon vždy stejným dílem do všech třech fází. Na druhou stranu asymetrický střídač dokáže do každé do každé fáze dodávat různý výkon podle toho, jaký je na dané fázi odběr. Asymetrie je výhodná v českém systému měření výkonu FVE a spotřeby ze sítě zvlášť po jednotlivých fázích. Nevýhodou asymetrických střídačů je vyšší cena a kratší životnost těchto zařízení.
Co je to výkonový optimizér?
Výkonový optimizér je „krabička“, která se umisťuje k fotovoltaickým panelům. Výkon z panelů prochází nejprve optimizéry, jeden optimizér obsluhuje má svůj MPPT a obvykle jeden nebo maximálně dva panely. Optimizéry zlepšují využití energie z fotovoltaických panelů. Často se využívají v situacích, kdy jsou solární panely zastíněné. Negativní vliv zastíněného panelu se díky optimizéru nepřenáší na okolní panely. Jejich funkce je i bezpečnostní, protože dokážou po vypnutí FVE snížit napětí celé stejnosměrné části na bezpečnou úroveň.
Potřebuji k solárnímu systému i akumulátory?
Akumulátory jsou nezbytnou součástí ostrovních fotovoltaických systémů a hybridních fotovoltaických elektráren. Plní funkci zásobníku, kam se ukládají přebytky energie. Ty se využívají během noci, nebo když není dostatek slunečního záření. Baterie mohou za určitých podmínek v rodinném domě sloužit jako záložní zdroj, který dům chrání proti výpadku distribuční sítě. Klasické síťové fotovoltaické elektrárny pro svůj provoz baterie nepotřebují, přebytky energie dodávají rovnou do sítě.
Kolik energie vyrobí fotovoltaické panely?
Fotovoltaické panely o špičkovém výkonu 1 kWp v našich podmínkách dodají do sítě za rok cca 1000 kWh elektrické energie. Tato hodnota může být vyšší až o 10 % díky vyšší nadmořské výšce nebo geografické poloze. Ideálně orientované panely na jižní Moravě mohou dosahovat hodnot okolo 1100 kWh/kWp/rok. Největší podíl energie vyrobí solární panely od března do září (cca 77 %), kdy je intenzita slunečního záření největší a dny nejdelší. Naopak nejméně energie vyrobí fotovoltaické panely během zimy, kdy jsou klimatické podmínky pro výrobu nejhorší.
Je fotovoltaika vhodná pro podmínky v ČR?
Fotovoltaika je dnes i v našich klimatických podmínkách výhodným způsobem výroby elektřiny pro rodinné domy, bytové domy i pro průmysl. Do budoucna bude cena panelů dále klesat a jejich účinnost růst. Na druhé straně roste cena elektřiny ze sítě. Výhodnost pořízení solárních panelů závisí také na aktuálně dostupných dotačních programech. I bez jakékoliv dotační podpory je reálné v našich podmínkách díky úsporám energie dosáhnout 10leté návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny.
Jaká je životnost fotovoltaických panelů?
Výrobci dnes běžně dávají záruku na výkon fotovoltaických panelů v délce trvání 30 let. Účinnost fotovoltaických panelů se v průběhu jejich životnosti může snižovat. Výrobci však výkonnostní zárukou garantují pokles do 1 % výkonu v prvním roce a pak ne více než 0,4 % každý další rok. Po 30 letech by panel měl mít stále minimálně 87,4 % svého nominálního výkonu. Klasická záruka na výrobní vady panelů se u jednotlivých výrobců je 12 let.
Musím solární panely pravidelně čistit?
Pokud jsou fotovoltaické panely nainstalované ve sklonu 10° nebo větším, umí se samy čistit díky dešti a sněhu, který po nich sklouzne. Usazený prach a pyl obvykle snižuje výkon fotovoltaických panelů jen o několik procent. Sníh z panelů obvykle rychle sjede, protože jejich povrch je ze skla. Ometání panelů od sněhu se nedoporučuje, protože jde o činnost značně nebezpečnou a hrozí poškození. Nečistoty se mohou hromadit na okrajích panelů, pokud jsou instalované s menším sklonem než 10°. Panely pak vyžadují údržbu a čištění alespoň 1x ročně.
Jsou fotovoltaické panely odolné proti kroupám?
Výrobci solárních panelů počítají s tím, že panely budou celý rok vystaveny vlivům počasí. Panely proto vydrží běžné kroupy. Fotovoltaické panely musí podle normy odolat ledovým kroupám o velikosti 25 mm letícími rychlostí 80 km/h. Svrchní vrstva panelů je ze speciálního odolného tvrzeného skla. Následky extrémních projevů počasí by pak mělo řešit vhodné pojištění.
Kam můžu fotovoltaické panely umístit?
Solární panely můžete instalovat na ploché i šikmé střechy libovolného sklonu či orientace a dokonce i na pozemky. Na každý typ střešní krytiny se hodí určitý druh upevňovacího systému. Různé varianty montáže panelů se mohou lišit cenově. Panely můžete umístit i na pozemky, umožňují to běžně i podmínky dotačních programů. Instalace na střechách však vyjde levněji, nezabírá drahocenný prostor a nepřekáží.
Mohu umístit FVE na bytový dům?
Ano, česká legislativa umožňuje provozování fotovoltaické elektrárny na bytovém domě, a to i bez toho, abyste museli slučovat odběrná místa do jednoho společného. Spotřeba energie v jednotlivých bytech je možná díky tzv. energetické komunitě.
Mohu si FVE nainstalovat sám?
Instalace svépomocí je do určité míry přípustná u ostrovních systémů. U fotovoltaických elektráren připojených k distribuční síti zákony vyžadují odbornou kvalifikaci v instalacích vyhrazených elektrických zařízení a dále školení a profesní zkoušku 26-014-H, Elektromontér fotovoltaických systémů. Na FVE provedenou samoinstalací nelze vyřídit dotaci Nová zelená úsporám. Problém s ní bude mít i pojišťovna při řešení pojistných událostí spojených s elektřinou či s úderem blesku.
Vyplatí se pořízení fotovoltaických panelů?
Fotovoltaické panely se nejvíce vyplatí tam, kde je velká spotřeba elektřiny a tedy velký potenciál pro úsporu. Nejvýhodnější instalace fotovoltaických panelů jsou v místech, kde se většina vyrobené energie využije pro vlastní spotřebu a jen malá část jde do sítě. Ostrovní systémy jsou ideální tam, kde by bylo příliš drahé zřídit elektrickou přípojku.
Mohu na fotovoltaické panely získat dotaci?
Pro majitele rodinných domů a bytových domů jsou k dispozici dotace na pořízení fotovoltaického systému z programu Nová zelená úsporám. Investiční dotace jsou dostupné také pro podnikatele a neziskový sektor.
Mohu získat dotaci na FVE postavenou svépomocí?
Dotace se bohužel vztahuje pouze na elektrárny, které byly postaveny v souladu s platnými předpisy a montáž provedla odborná firma, která má pro tuto činnost státem předepsanou kvalifikaci. Dotaci na fotovoltaiku namontovanou svépomocí tedy získat nelze.
Co je to wallbox?
Wallbox je nabíječka pro elektromobily určená k montáži na zeď domu či garáže. V kombinaci s naším řídícím systémem je aktivně řízen výkon dobíjení, aby bylo zabráněno přetížení domácích rozvodů během špičky. Náš systém řízení FVE sleduje spotřebu energie v domě a upravuje nabíjecí výkon tak, aby nepřekročil limit jističů, a zároveň je možné řídit výkon dobíjení vozidla v závislosti na výrobě FVE. Lidé si často pořizují wallboxy spolu s fotovoltaickou elektrárnou, protože za tuto kombinaci mohou získat dotační bonus.
Budu moci sluneční elektrárnu pojistit?
Ano, fotovoltaické elektrárny lze snadno pojistit proti živelním událostem, vandalství, krádežím. Elektrárny na střechách se obvykle pojistí společně s celou budovou, což je nejvýhodnější.
Potřebuji na solární panely povolení?
Pro fotovoltaické elektrárny připojené k distribuční síti potřebujete získat souhlas od distribuční společnosti (ČEZ, EG.D, PRE) a uzavřít s ní na požadovaný výkon smlouvu o připojení. Po dokončení instalace FVE je třeba u distribuční společnosti projít procesem uvedení FVE do trvalého provozu (UTP). Pro solární elektrárny do 50 kWp nepotřebujete licenci ERÚ ani stavební řízení. Instalace FVE v oblastech s nějakou formou ochrany (CHKO, památková péče) byste měli konzultovat se stavebním úřadem. Veškerou dokumentaci a povolení jsme schopni pro vás zabezpečit.
Jaká je životnost baterií?
Záruku na baterie poskytuje výrobce 10 let. Během této doby by neměla kapacita baterií klesnout pod 80%. V reálném provozu vykazují baterie ztrátu 1% v prvním roce a méně než 1% v letech následujících. Výhodou námi nabízeného systému je na rozdíl od jiných výrobců možnost kdykoli doplnit baterii o další modul a navýšit tak kapacitu o dalších 5kWh.